Kotły pulsacyjne - nowoczesne metody ogrzewania domu
Wśród gazowych kotłów kondensacyjnych kocioł pulsacyjny jest jednym z najnowocześniejszych osiągnięć. Jego działanie oparte jest o sposób spalania paliwa (gazu) znany z silników samolotów. Po 10 latach badań, przedsiębiorstwu Auer udało się zastosować tę technologię w urządzeniu grzewczym i opatentować.
Zasada działania
Zamiast palnika, w kotle pulsacyjnym zastosowano komorę spalania, będącą w rzeczywistości silnikiem pulsacyjnym. Otwarta klapka zaworowa umożliwia dopływ do komory mieszanki powietrzno-gazowej, której zapłon wywołuje świeca. W rezultacie wybuchu wzrastające ciśnienie domyka klapkę, a wytworzone spaliny kierowane są w stronę wymiennika ciepła – rur wylotowych. W wyniku powstałego podciśnienia klapka ponownie się otwiera umożliwiając dopływ kolejnej mieszanki, przy czym gorąca świeca zapłonowa wywołuje zapłon już bez udziału iskry. Cały cykl powtarza się 115 razy w ciągu jednej sekundy.
Korzyści i przewagi
Obok standardowych zalet urządzeń tradycyjnych, kocioł pulsacyjny posiada także inne, istotne korzyści:
- Spalanie pulsacyjne nie wymaga ciągłego podtrzymywania płomienia, co stanowi najważniejszą cechę konstrukcji tego typu. Każda sekunda oznacza maksymalnie 115 mikrowybuchów o identycznej wydajności energetycznej, przy czym dostosowanie mocy grzewczej polega na regulacji długości pracy urządzenia. Dla przykładu kocioł pulsacyjny o mocy 25kW pozwala w teorii uzyskać od 1 do 25kW – wszelkie ograniczenia związane z możliwościami modulacyjnymi palnika tutaj nie występują! W rezultacie wyeliminowany został także problem przewymiarowania urządzenia w danej instalacji.
- Zarówno komora spalania rozwiązania pulsacyjnego, jak i wymiennik ciepła znajdują się całkowicie pod wodą, co daje dużą powierzchnię wymiany ciepła, gwarantując znakomitą sprawność całego urządzenia.
- W rozbudowanym wyposażeniu standardowym znajdują się:
- czujnik temperatury wewnętrznej (z korekcją),
- czujnik pogodowy (zewnętrzny),
- system przeciwko tworzeniu się bakterii legionelli,
- sterowanie trzech obiegów grzewczych (niezależnych) – każdy z nich nadzorowany jest niezależnie, dzięki czemu uzyskuje się maksymalny komfort oraz oszczędności, przy czym maksymalna wydajność c.w.u. sięga nawet 29l/min w modelach pulsacyjnych wyposażonych w system Profusion.
- Wymiennik ciepła zawiera jednocześnie ok. 2000 impulsów cieplnych. Zakłócenie przepływu spalin wyeliminowało tworzenie się warstwy przeszkadzającej w swobodnej wymianie ciepła, dzięki czemu sprawność oraz niskie zużycie gazu w kotle pulsacyjnym nie ulega zmianie przez cały okres jego użytkowania.
- Brak konieczności czyszczenia oraz regulacji pozwala na uzyskanie wysokich oszczędności podczas każdego sezonu grzewczego.
- Niepotrzebne jest stosowanie specjalnych i kosztownych kwasoodpornych wkładów kominkowych, czy też systemów rur koncentrycznych (wystarczy tani przewód z PCV-U), co pozwala zminimalizować koszty instalacyjne.
- Z uwagi na prostotę budowy urządzenia pulsacyjnego i wysoką jakość wykorzystanych materiałów (np. INOX 316L) cechują się one znacznie wyższą żywotnością niż tradycyjne kotły gazowe z palnikiem.
- Przy emisji 10mg NOx/kWh urządzenia o mocy 20kW kocioł pulsacyjny jest najbardziej ekologicznym urządzeniem gazowym, a ponadto przystosowany został do spalania gazu ziemnego oraz propanu i współpracy z alternatywnymi źródłami energii cieplnej.
Bezpieczeństwo
Zapłon i mikrowybuchy w komorze spalania są zupełnie bezpieczne, a powstające ciśnienie jest minimalne. W porównaniu z rozwiązaniami z palnikami również temperatura panująca w komorze kotła pulsacyjnego jest niższa.